Archive for Listopad 16th, 2012

Nowy cmentarz żydowski

W Łodzi znajduje się największa nekropola żydowska w Polsce, ponieważ jej powierzchnia wynosi czterdzieści dwa hektary. Pochowano tam ponad dwieście trzydzieści tysięcy osób, z czego czterdzieści pięć tysięcy o mogiły osób zamordowanych oraz zmarłych na terenie łódzkiego getta. Izrael Poznański to był jeden z trzech największych przedsiębiorców w Łodzi w dziewiętnastym wieku. To on wykupił od Juliusza Heinzla w roku 1891 dziesięć hektarów terenów wydzielonych od reszty miasta. W następnym roku władze miasta zgodziły się na zastąpienie starego cmentarza (znajdującego się przy ulicy Wesołej, w tej chwili już miejsce to już nie istnieje). W roku 1889 otworzono największy w Polsce dom przedpogrzebowy, którego powierzchnia wynosi osiemset pięćdziesiąt metrów kwadratowych. Cmentarz mógł funkcjonować bez większych komplikacji przez wiele długich lat. W okresie drugiej wojny światowej jego część została przydzielona do łódzkiego getta, wobec czego na terenie cmentarza znajduje się postawiony w roku 1956 pomnik upamiętniająca ofiary tego tragicznego miejsca. Pomnik ten przypomina obelisk, świecznik (menorę) oraz złamane drzewo dębu. Niektóre nagrobki to grobowce rodzinne, jednak znaczna część to macewy. W najbardziej reprezentacyjnym miejscu znajduje się mauzoleum założyciela cmentarza, Izraela Poznańskiego.

Biała Fabryka Geyera

Większość Polaków słysząc hasło “Łódź” ma przed oczami sceny z filmu “Ziemia obiecana” bądź fragmenty książki na podstawie której powstał powyższy film, napisanej przez Reymonta. Dzieło to przedstawia Łódź jako stolica polskiego przemysłu (co po części pokrywa się z rzeczywistością), co oznacza że miasto to jest ciężkie, brudne, pełne biednych i wyzyskiwanych przez właścicieli różnego rodzaju fabryk Łodzian bądź mieszkańców okolicznych wiosek którzy przyjechali do ciężkiej, nieludzkiej wręcz pracy “za chlebem”. W dziewiętnastym wieku rzeczywiście Łódź składała się przede wszystkim z różnego rodzaju fabryk. Ulica Piotrowska jest idealnym miejscem dla turystów, którzy mają jeden, maksymalnie dwa dni na poznanie miasta. W tym miejscu znajdują się najciekawsze atrakcje turystyczne -jedną z nich jest biała fabryka Geyera. To najstarszy zabytek polskiego przemysłu, fabryka składa się z części budynków architektury klasycystycznej. W dziewiętnastym wieku znajdowała się tam mechaniczna przędzalnia oraz tkalnia. Budynek postawiono w roku 1835. Łatwo się domyślić, że założycielem tej fabryki był Ludwik Geyer, który na tym etapie był już świetnie prosperującym przedsiębiorcą. Zaciągnął on szereg pożyczek w banku polskim oraz u innych łódzkich przedsiębiorców celem zakupienia z Belgii jak najlepszych maszyn.

Najpiękniejsza świątynia Łodzi

Jak w każdym pięknym mieście w którym przez cały rok znajdują się wielkie grupy turystów jest mnóstwo świątyń przede wszystkim wyznania rzymsko-katolickiego. Zdecydowanie najpiękniejszą z nich jest kościół świętej Doroty. Jest to jeden z najstarszych zabytków na terenie miasta. Został on wybudowany w okolicach czternastego wieku przede wszystkim z drzewa. Ponad dwieście lat później został on rozebrany ze względu na bardzo zły stan konstrukcji budowli. W szesnastym wieku została tam założona parafia przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogarię Skotnickiego. W roku 1766 kościół został spalony i w tym samym roku zaczęto budować nowy, który stoi tam aż do dziś. Bale modrzewiowe to dominujący materiał z jakiego był on budowany, budynek pokryto gontem. W przeciwieństwie do wcześniejszych wersji do tej dobudowano dzwonnicę. Zaistniały budynek kościoła stał w nienaruszonym stanie aż do roku 1914, w którym wybuchła pierwsza wojna światowa. Uszkodzono wtedy jej wieżę oraz część wnętrza świątyni. W ramach dobudowania dobudowana została kruchta, nad którą wzniesiono nową wieżę. W roku 1997 rozpoczęto remont kościoła, który trwał przez trzy lata. Zniszczone elementy zostały wymienione, część elementów wystroju wnętrza świątyni została wymieniona (miedzy innymi żyrandole), ponadto założono instalacje przeciwwłamaniowe oraz przeciwpożarowe.

Kultura w Łodzi

Łódź kojarzy się przede wszystkim z bardzo rozwiniętym przemysłem oraz dużą ilością dostępnych ofert pracy, wobec czego dużo osób (nie tylko turystów, ale przede wszystkim mieszkańców tego pięknego miasta) zapomina zupełnie o jego kulturowym wymiarze, który jest bardzo obszerny. Świadczy o tym chociażby bardzo duża ilość różnego rodzaju imprez o charakterze muzycznym, teatralnym, literackim, plastycznym oraz filmowym. Ilość festiwali, wystaw, przedstawień oraz innego rodzaju tego typu przedsięwzięć wynosi niecałe sto na jeden rok. W mieście znajduje się aż około dwudziestu muzeów, na co składa się jedyne w Polsce muzeum kinematografii, jedyne na terenie całego kontynentu Centralne Muzeum Włókiennictwa i Muzeum Sztuki, w którym znajduje się największa w kraju ilość eksponatów dotyczących sztuki współczesnej. Poza licznymi galeriami i kinami jest tu mnóstwo teatrów oraz piękna Filharmonia. Fantastycznym wydarzeniem artystycznym jest Stowarzyszenie Śpiewacze “Harmonia” które odbywa się raz na dwa lata. Na deskach teatru wielkiego w Łodzi można zapoznać się z najnowszymi trendami panującymi w sztuce tańca jakim jest balet. Najbardziej kulturową ulicą w Łodzi jest znana wszystkim ulica Piotrowska, na której znajdują się wspaniałe restauracje oraz klimatyczne puby, miejsca z historią sięgającą dziewiętnastego wieku, kina, teatry oraz luksusowe sklepy.

Największy teren rekreacyjny

Łódź to piękne miasto do którego turyści przyjeżdżają głównie ze względu na jego przemysłowy wymiar oraz filmową historię. Jednak mało kto wie, że ponad tysiąc dwieście pięć hektarów w Łodzi zajmuje las Łagiewnicki, co stanowi największy teren rekreacyjny w tym mieście. To jeden z największych lasów znajdujących się na terytorium jednego kompleksu miejskiego na obszarze całej Europy. Las ten jest pozostałością po dawnej Puszczy Łódzkiej, którą można było podziwiać w dziewiętnastym wieku. Charakteryzuje się zróżnicowaną rzeźbą oraz wyżynnym krajobrazem. Zgodnie z badaniami biologów i innych specjalistów fauny w naszym kraju w łódzkim lesie Łagiewnickim znajdują się pięćset czterdzieści dwa gatunki roślin, na co składa się sto jeden gatunków krzewów oraz drzew. Jeżeli chodzi o grzyby jest ich około tysiąca gatunków, także w okresie polskiej jesieni jest to jeden z najczęściej zwiedzanych punktów turystycznych w Łodzi. Znaczna większość rosnących w lesie drzew to dęby szypułkowe oraz bezszypułkowe. Wiek większości drzew waha się w granicach od siedemdziesięciu do osiemdziesięciu pięciu lat, jednak w głębi można podziwiać również dwustuletnie rośliny. Zgodnie z badaniami specjalistów na terenie lasu znajduje się pięćset gatunków owadów, sto piętnaście gatunków ptaków oraz dwadzieścia pięć gatunków ssaków.

W najstarszej części ogrodu botanicznego…

Każdy kto mieszka w Łodzi bądź przyjeżdża tam aby odpocząć twierdzi, że najciekawszym budynkiem na terenie całego miasta bez wątpienia jest palmiarnia, która jest elementem łódzkiego ogrodu botanicznego. Znajduje się ona w jego najstarszej części (aktywnej jeszcze w okresie międzywojennym). Miejsce to znajduje się w parku Źródliska, którego początki sięgają dziewiętnastego wieku. Palmiarnię łódzką można było po raz pierwszy zwiedzić w tysiąc dziewięćset pięćdziesiątym szóstym roku. Znajduje się tam około czterech tysięcy pięciuset roślin które należą do co najmniej tysiąca stu taksonów (taksony do odmiany i gatunki roślin) i sześćdziesięciu pięciu roślin botanicznych. Znajdujące się tam palmy mają ścisły związek z historią miasta łódzkiego. Pawilon śródziemnomorski, pawilon tropikalny oraz pomieszczenie w którym znajduje się imponująca kolekcja kaktusów to są trzy części, na które dzieli się cała palmiarnia w Łodzi. Za pomocą komputerów ustawione są zupełnie inne warunki klimatyczne w każdej z nich, tak aby rośliny mogły się tam prawidłowo rozwijać. Aby nikt nie był zaskoczony przed wejściem jest informacja dotyczącą znajdująca się w środku temperatury oraz poziomu wilgotności powietrza. Pawilon śródziemnomorski zawiera rośliny twardolistne, w związku z czym znajduje się tam duża kolekcja ponad stuletnich palm.

Łódzki Ogród Botaniczny

Park Źródliska to najstarszy park znajdujący się w Łodzi. To właśnie tam w tysiąc dziewięćset dwudziestym dziewiątym roku powstał ogród botaniczny. Niestety druga wojna światowa znacznie zniszczyła to miejsce, wobec czego po wyzwoleniu zaczęto budować nowy taki ogród, tym razem w parku na zdrowiu (łódzka dzielnica zwana Polesiem). W tej chwili powierzchnia łódzkiego ogrodu botanicznego wynosi aż sześćdziesiąt siedem hektarów. Łatwo zauważyć, że to największe takie miejsce na terenie całego kraju. Dla samego ogrodu botanicznego warto wybrać się do Łodzi w celu spędzenia udanego urlopu bądź nawet relaksującego weekendu z rodziną. Miejsce to dzieli się na dziewięć działów: ogród japoński (dwa hektary z roślinami pochodzącymi z Dalekiego Wschodu, zwłaszcza z Chin i Japonii), dział systematyki roślin zielonych (również dwa hektary), alpinarium (terenie z górzystych skał i krętych ścieżek), dział biologii i morfologii roślin (siedem hektarów, znajduje się tu około dwustu osiemdziesięciu gatunków roślin), dział kolekcji roślin ozdobnych (ponad dwa hektary), dział zieleni parkowej (dziewięć hektarów), dział flory polskiej (ponad dziewięć hektarów, w przeszłości znajdowały się tu szkółki miejskie), dział roślin leczniczych i przemysłowych (najstarsza część ogrodu) oraz arboretum (niecałe dziewiętnaście hektarów).

Specjalnie dla dzieci

Od jakiegoś czasu w Łodzi znajdują się rozmieszczone pomniki postaci z seriali oraz filmów animowanych dla najmłodszych. Jest to projekt tworzący rodzinny szlak turystyczny dla rodzin, które postanowiły spędzić część swoich wakacji w Łodzi. Na pomysł zrealizowania tego projektu wpadł jeden z urzędników zatrudniony w Urzędzie Miasta. Największym celem tego przedsięwzięcia jest wypromowanie Łodzi jako miasta które specjalizuje się przede wszystkim w sztuce filmowej, co dotyczy także filmu dla dzieci. Co więcej zgodnie z opinią przedszkolaków oraz uczniów pierwszych lat szkoły podstawowej to najciekawsza atrakcja turystyczna dla turystów którzy nie skończyli dziesiątego roku życia. Rzeźby konkretnych postaci znajdują się w najciekawszych punktach pod względem turystyki, wobec czego nie trzeba się oddzielnie wybierać w celu zapoznania się z bajkową Łodzią. Najciekawsze pomniki przedstawiają Misia Uszatka, pingwina Pik-Poka, koty Filemona i Bonifacego oraz bohaterów kreskówki “Zaczarowany ołówek”. W najbliższej przyszłości pojawią się również rzeźby przedstawiające postacie z “Plastusiowego pamiętnika”, “Trzech misiów”, “Przygód kilka wróbla Ćwirka”, “Ferdynanda Wspaniałego”, “Kasztaniaków”, “Opowiadań Muminków”, “Piotrusia i Wilka”, “Przygód misia Colargola” oraz “W krainie czarnoksiężnika z Oz”.

Ogród Zoologiczny w Łodzi

W Polsce znajduje się kilkanaście ogrodów zoologicznych. Jeden z nich jest oczywiście w Łodzi, ponieważ jest to największe miasto województwa łódzkiego. Ogród zajmuje piąte miejsce pod względem zróżnicowania znajdujących się na jego terenie zwierząt. W łódzkim ogrodzie zoologicznym znajduje się niecałe trzy tysiące zwierząt, na co składa się czterysta siedemdziesiąt ssaków (osiemdziesiąt gatunków), pięćset trzydzieści ptaków (sto trzydzieści siedem gatunków), dwieście dziesięć gadów (pięćdziesiąt sześć gatunków), dwieście osiemdziesiąt płazów (szesnaście gatunków) i około tysiąca dwustu ryb (co oznacza dziewięćdziesiąt sześć gatunków). Spośród polskich ogrodów zoologicznych dziesięć również łódzki ogród zoologiczny jest częścią Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych. W chwili założenia ogród ten zajmował niecałe dziewięć hektarów (w tej chwili jest to ponad szesnaście hektarów). Jesienią w roku tysiąc dziewięćset trzydziestym ósmym zaczęto budować ZOO w Łodzi, jednak konkretna data jego założenia i otwarcia jest niestety nieznana (nie zachowały się żadne dokumenty w tej sprawie). Wiadomo natomiast, jakie było pierwsze zwierzę które można było tam oglądać -to był jeleń zwany Borutem, który nieopatrznie znalazł się w centrum Łodzi. Po zakończeniu II Wojny Światowej w ZOO znalazło się spora liczba zwierząt z wrocławskiego ogrodu zoologicznego.

Łódź stolicą polskiego filmu

Największy rozkwit sztuki filmowej po drugiej wojnie światowej miał miejsce nie w Warszawie, ale w Łodzi. To miasto było od początku ściśle związane z polskim filmem ze względu na Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną która jest najbardziej prestiżową uczelnią wyższą w związku ze sztuką filmową. W związku z tym warto w czasie urlopu spędzonego w tym mieście zwrócić uwagę na muzeum kinematografii, które jest jedynym takim miejscem w Polsce. Najważniejszą sprawą w jakimkolwiek muzeum są eksponaty, ale warto zwrócić uwagę również na samą siedzibę, różnego rodzaju organizowane spotkania oraz wystawy o konkretnej tematyce. W chwili obecnej w muzeum znajduje się około pięćdziesięciu tysięcy eksponatów, jednak przez cały czas one rosną dzięki darom od zwykłych ludzi (zwłaszcza mieszkańców Łodzi), przekazom, depozytom oraz możliwościom ewentualnego zakupu konkretnych przedmiotów dotyczących robienia filmów bądź perełek znajdujących się w polskiej kinematografii. Przedmioty które można obejrzeć w muzeum dotyczą historii filmu polskiego, techniki robienia filmów, plakatu, scenografii oraz animacji. Placówka jakim jest łódzkie muzeum kinematografii polskiej posiada własne archiwum filmowe, z którym można się zapoznać w czasie zwiedzania. Poza zdjęciami eksponaty oznaczają nagrody, dyplomy, dokumenty i inne przedmioty.